15 آگوست 2022
آگوست 15, 2022

آزمایشات قبل از پروتز سینه

0 دیدگاه

معمولا پیش از انجام هر عمل زیبایی و یا درمانی از بیماران خواسته می شود تا آزمایش هایی را انجام دهند. این آزمایشات برای کنترل وضعیت سلامتی بیمار انجام شده تا از بروز هرگونه عوارض و مشکل در حین عمل جراحی و بعد از آن پیشگیری شود. برای مثال میزان فشار خون ، قند خون و یا عفونت های خون بیماران کنترل می شود تا در هنگام بیهوشی دوز مناسبی از دارو به بیمار تزریق شود و همچنین شرایط هر بیمار طبق آزمایشات انجام شده  در حین پروسه جراحی بررسی و کنترل می شود. جراحی پروتز سینه نیز تحت بیهوشی عمومی انجام می شود به همین دلیل لازم است حتما آزمایشاتی را پیش از عمل انجام دهید. در ادامه به بررسی مواردی که قبل از انجام این جراحی از شما درخواست می شود می پردازیم :

HIVTEST : این آزمایش برای بررسی عفونت خون و عدم ابتلا به بیماری ایدز انجام می شود.

BT-CT : این تست جهت بررسی تشکیل لخته خون و توقف خونریزی انجام می شود. این تست در کنترل خونریزی در حین جراحی اهمیت زیادی دارد ؛ چرا که برخی بیماران ممکن است با ایجاد یک برش کوچک خونریزی زیادی داشته باشند و خونریزی آن ها به راحتی کنترل نشود ؛ بنابراین انجام تست انعقاد خون یکی از آزمایشات قبل از پروتز سینه بوده که بسیار مهم می باشد.

FBS : این تست قند خون ناشتای شما را نشان می دهد. از آنجایی که برای بیهوشی و عمل پروتز پستان لازم است حدود 6 الی 8 ساعت چیزی میل نکنید و ننوشید انجام این تست اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

BUN : با این تست میزان نیتروژن اوره خون را اندازه گیری می کنند. سطح غیر طبیعی این ماده بر سلامت کلیه ها اثر می گذارد.

CBC : یکی از آزمایشات شایع خون می باشد که برای بررسی گلبول های قرمز و گلبول های سفید و همچنین پلاکت های خون تجویز می شود. این تست در ارزیابی سلامت عمومی ، تشخیص بیماری ، کنترل بیماری و کنترل روند درمان ، بسیار کمک کننده می باشد.

PT-PTT  : این تست زمان انعقاد خون را بر حسب ثانیه محاسبه می کند. در صورتی که هر یک از فاکتورهای انعقادی خون دچار نقص باشد ، فرد با اختلالات خونریزی مواجه می شود.

HBsAg : این تست به پزشکان در تشخیص بیماری هپاتیت بی کمک می کند.  در صورتی که واکسن هپاتیت B زده باشید انجام این تست با هدف وضعیت سلامتی بدن تجویز می شود.

HCVAb  : این تست نیز برای تشخیص و کنترل بیماری هپاتیت سی تجویز می شود. همچنین برای غربالگری واحدهای خون برای انتقال ایمن و سالم خون نیز کاربرد دارد.

در صورتی که به بیماری های زمینه ای مبتلا باشید لازم است آزمایشات تکمیلی نیز در رابطه با کنترل و و ضعیت بیماری شما انجام شود تا اگر مشکلی نبود ، این جراحی صورت بگیرد. همچنین در صورت نیاز ممکن است آزمایش بارداری نیز تجویز شود ؛ زیرا به هر حال بیهوشی و انجام این جراحی در زنان باردار خطراتی را به همراه دارد و نباید در این دوره انجام شود.

سونوگرافی پستان و زیر بغل پیش از جراحی پروتز سینه

یکی از اقدامات و آزمایش هایی که باید پیش از انجام پروز پستان انجام دهید ، سونوگرافی سینه و نواحی زیر بغل می باشد که با هدف بررسی بافت های پستان انجام می شود.

 

ماموگرافی

معمولا از افراد بالای 35 نیز درخواست می شود قبل از انجام پروتز پستان آزمایش ماموگرافی نیز انجام دهد.  افرادی که سابقه ابتلا به سرطان پستان داشته اند و یا افرادی که ریسک ابتلا به سرطان پستان در آن ها بالا است انجام ماموگرافی ضرورت پیدا می کند. ماموگرافی به انتخاب روش جراحی نیز می تواند کمک کند.

نوار قلب

برای بررسی فعالیت و ضربان قلب در محدوده نرمال  نیاز است تا برخی بیماران با تشخیص پزشک پیش از انجام جراحی این تست را انجام دهند تا مشخص شود برای انجام این عمل آماده هستند یا خیر.

چه زمان باید آزمایشات قبل از عمل  پروتز سینه را انجام داد ؟

بهتر است در رابطه با زمان مناسب انجام آزمایشات با پزشک خود مشورت نمایید. معمولا 3 الی 5 روز پیش از جراحی از بیمار خواسته می شود تا آزمایشات قبل از پروتز سینه را انجام دهد و بعد از نشان دادن به پزشک در صورتی که مشکلی نبود برای جراحی آماده شد. لازم است حتما نتیجه آزمایشات را در روز جراحی همراه خود داشته باشید.

منبع : https://razjarahi.ir/%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d8%b2-%d8%b3%db%8c%d9%86%d9%87/