15 فوریه 2020
فوریه 15, 2020

تومور پلک و حدقه

0 دیدگاه

تومور پلک و حدقه

به طور کلی ضایعات یا تومور پلک و حدقه به دو دسته خوش خیم و بد خیم تقسیم بندی می شوند. تومور به رشد غیرعادی بافت بدن گفته می شود و این ضایعات می توانند از عروق ، عصب ، غدد اشکی و بافت لنفوم منشا بگیرند یا از طریق مغز ، سینوس ها و سایر قسمت های اطراف وارد حدقه شوند. ضایعات پلک نیز از پوست و غدد چربی منشا می گیرند. ( متخصص چشم )

علائم تومور حدقه
درد
دو بینی
تاری دید
افتادگی پلك
انحراف چشم
بیرون زدگی چشم از حدقه
علائم تومور پلک
زخم پلك
تغییر رنگ پلك
ضایعه برآمده پلك
از بین رفتن مژه ها
تشخیص تومور پلک و حدقه
معاینه ، سی تی اسکن و ام آر آی از روش های تشخیصی برای تومور حدقه هستند.

برای تشخیص تومور های پلک نیز ابتدا باید معاینات بسیار دقیقی صورت گیرد. اما برای مشخص شدن اینکه آیا تومور به سایر بخش های مجاور نیز سرایت کرده یا خیر ، انجام سی تی اسکن ضرورت پیدا می کند.

درمان
برای درمان تومور حدقه جراحی انجام می شود و حتما باید به صورت کامل از حدقه خارج گردد. البته گاهی ممکن است به دلیل چسبندگی به اعصاب و عضلات چشم امکان استخراج کامل تومور وجود نداشته باشد. در این شرایط بخش بیشتر تومور توسط جراحی از حدقه خارج شده و مابقی آن پس از بررسی بیشتر توسط پاتولوژی درمان خواهد شد. ممکن است پس از جراحی نیز درمان های دیگری همچون رادیوتراپی و شیمی درمانی نیز لازم باشد.

درمان قطعی برای تومور پلک نیز جراحی است که طی آن ، ضمن هماهنگی با بخش پاتولوژی ، کلیه سلول های تومور از پلک خارج می شوند.

توصیه
به منظور جلوگیری از بروز تومور های پوستی از قرار گیری در معرض تابش مستقیم آفتاب خودداری نمایید.

مراجعه به متخصص چشم را جدی بگیرید زیرا با مراجعه هر چه زود تر به پزشک ، درمان زود تر و کامل تر جواب خواهد داد.

کدام دسته از افراد در معرض ابتلا به این عارضه هستند ؟
به طور کلی افرادی که بنا به شیوه زندگی و نوع کارشان بیش از حد در معرض تابش خورشید و آفتاب قرار می گیرند ، بیش از دیگران مستعد ابتلا به مشکلات پوستی و حتی سرطان پوست هستند. این بیماران باید به منظور بررسی پوست صورت خود به پزشک مراجعه کرده تا چشم و پوست اطراف آن به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرد. بنابراین پس از اینکه متوجه ضایعه به خصوصی در پوست خود شدید فورا به پزشک مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است با توجه به سن بیمار می تواند انواع مختلف تومور پلک و حدقه ایجاد شود. در واقع معمولا افراد بالای 50 سال با این عارضه مواجه می شوند اما احتمال بروز آن در کودکان و جوان تر ها نیز وجود دارد.

افرادی که از پوست های روشن تری برخوردارند نیز بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات پوستی هستند.