15 فوریه 2020
فوریه 15, 2020

جراحی بینی بسته

0 دیدگاه

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته : جراحی زیبایی بینی یا در اصطلاح علم پزشکی ” رینوپلاستی ” نوعی جراحی زیبایی می باشد که طی آن جراح بینی در فرم و شکل ظاهری بینی بیمار ( با رعایت تناسب بین اجزای صورت او ) تغییرات مورد نظر فرد را اعمال می کند. جراحی بینی بسته یا همان عمل رینوپلاستی بسته یکی از روش های این جراحی زیبایی محسوب می شود که در آن جراح زیبایی بینی برای دسترسی به ساختمان آن جهت اعمال تغییرات، برش هایی درون بینی ایجاد می کند. ( جراح بینی )

هدف از جراحی بینی چیست

در جامعه امروزی عمل بینی در بین افراد بسیار رواج یافته است که این عمل گاهی ضروری و بر حسب نیاز فرد بوده و در مواردی که اصلا هم کم نیست صرفا جهت علاقه و سلیقه شخصی می باشد. البته این مورد را نیز نباید فراموش کرد که بسیاری از افراد پس از یک عمل زیبایی بینی موفقیت آمیز دارای اعتماد به نفسی بالا شده و حضوری پر رنگ تر از قبل در عموم و جامعه به عمل می آورند.

به هرحال هدف اصلی جراحی بینی در دو مورد زیر خلاصه می شود:

جراحی درمانی بینی یا سپتوپلاستی : افرادی که دچار ناهنجاری های درونی بینی مانند انحراف و پولیپ بینی هستند که در تنفس آن ها اختلال ایجاد کرده و حتی به هنگام خواب موجب خرخر کردن آن ها می شود، باید تحت جراحی سپتوپلاستی قرار بگیرند.

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی : چنانچه بیمار مشکلات ظاهری مثل قوز بینی، قرینه نبودن سوراخ های آن، کج بودن بینی و از این قبیل ناهنجاری هایی که در فرم ظاهری بینی افراد دیده می شود را دارا باشد به کمک جراحی زیبایی بینی می تواند این ایرادات را رفع نماید. جراحی زیبایی بینی به دو روش انجام می شود که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

روش های جراحی زیبایی بینی

جراحان زیبایی بینی به منظور رفع ایرادات و ایجاد اصلاحات لازم جهت بهبود وضعیت بینی بیماران نیاز دارند که به ساختمان اسکلتی و بافت بینی آن ها دسترسی داشته باشند و این دسترسی ناچاراً توسط ایجاد برش هایی در داخل و خارج بینی بیمار بدست می آید.

به همین منظور جهت انجام جراحی زیبایی بینی دو تکنیک به نام های رینوپلاستی باز و رینوپلاستی بسته وجود دارد و انتخاب هر یک از این روش ها بنا به صلاحدید جراح بینی و با توجه به تغییرات مورد نیاز بینی بیمار صورت می پذیرد. در ادامه هر یک از این دو روش را به صورت جداگانه تعریف می کنیم.

جراحی بینی باز : در جراحی بینی باز روی پایه میانی بینی که اصطلاحا کلوملا نامیده می شود برشی ایجاد می گردد و به کمک این برش پوست بینی توسط ابزار مخصوص از اسکلت بینی جدا شده و بالا نگه داشته می شود. در این صورت پشت و نوک بینی به صورت کامل در دسترس قرار گرفته و اینگونه جراح زیبایی بینی می تواند با دقت و تسلط بیشتر تغییرات لازم را بر روی ساختمان بینی انجام دهد.
جراحی بینی بسته : در جراحی بینی به روش بسته تمامی برش ها فقط در داخل سوراخ های بینی ایجاد شده و اصلا برش خارجی روی پوست بینی انجام نمی پذیرد. روش کار در این تکنیک بدین صورت است که جراح بینی، پوست را به صورت کنترل شده و در انداز بسیار محدود به کمک وسایل مخصوص از ساختمان و غضروف بینی جدا کرده و بالا نگه می دارد تا بتواند کار خود را انجام داده و اصلاحات و تغییرات مورد نیاز بینی بیمار را اعمال کند.

تفاوت جراحی بینی بسته با جراحی بینی باز

تفاوت اصلی در عمل جراحی رینوپلاستی بسته و باز تنها در ایجاد برش بر روی ناحیه کلوملا یا همان پایه میانی بینی می باشد یعنی در جراحی بینی باز این بخش از بینی برش داده می شود اما در جراحی بینی بسته هیچگونه برشی روی کلوملا صورت نمی پذیرد. بدین ترتیب نوع دسترسی به غضروف و استخوان بینی در هر یک از این دو تکنیک متفاوت است.

در جراحی بینی بسته با توجه به اینکه برش ها داخلی بوده و بینی به طور کامل باز نمی شود بنابراین امکان مانور پزشک برای ایجاد تغییرات روی بینی نسبت به جراحی بینی باز کمتر است.

مورد دیگری که می توان به عنوان تفاوت در این دو روش نام برد میزان تورم و کبودی پس از عمل است که این میزان در عمل بینی بسته نسبت به عمل بینی باز کمتر می باشد.

نکته ای که باید درنظر داشته باشید این است که برش روی پره های بینی هیچ ربطی به روش عمل رینوپلاستی باز یا بسته ندارد و این برش تنها زمانی انجام می شود که جراح بینی بخواهد سوراخ ها بینی را کوچک یا قرینه کند. لذا برش روی پره های بینی می تواند هم در عمل بینی به روش بسته و هم به روش باز صورت پذیرد.

کاندیدای مناسب جهت عمل بینی بسته

با توجه به برش های محدودی که در عمل بینی به روش بسته وجود دارد بنابراین افرادی مناسب استفاده از این تکنیک هستند که نیاز به تغییرات گسترده بر روی ساختار بینی خود نداشته و در کل بینی آن ها ایراد چندانی ندارد ( مخصوصا در قسمت نوک بینی ). پس چنانچه دارای پل بینی متقارن و نوک بینی مناسبی هستید و تنها خواستار تغییرات جزئی در بینی خود می باشید می توانید تحت این روش، جراحی بینی خود را انجام دهید.

افرادی که دارای بینی گوشتی می باشند گزینه مناسبی برای انجام عمل رینوپلاستی بسته نمی باشند.

مزایا و معایب جراحی بینی بسته

همانطور که می دانید همه ی جراحی های زیبایی با هر روشی که انجام بگیرند دارای مزایا و معایبی خواهند بود. از مهمترین مزایای جراحی بینی بسته می توان به بروز جای زخم کمتر، انجام عمل بینی در مدت زمان کوتاه تر، ایجاد کبودی و تورم بسیار ناچیز، دوران نقاهت محدودتر و غیره اشاره نمود. تنها عیب موجود در جراحی بینی به روش بسته محدودیت در اعمال تغییرات بر روی بینی است.

هزینه عمل بینی به روش بسته

اعلام هزینه جراحی بینی بسته پس از مراجعه بیمار به مطب پزشک و مشاوره و معاینه حضوری امکان پذیر می باشد.