11 مارس 2020
مارس 11, 2020

جراح و متخصص زنان

0 دیدگاه

جراح و متخصص زنان

جراح و متخصص زنان ، پزشکی است که قادر به تشخیص و درمان انواع بیماری های زنان و همچنین اختلالات مربوط به باروری می باشد. ایشان در حوزه زنان و زایمان ، دوره های آموزشی لازم را سپری نموده و با توجه به نوع فلوشیپی که اخذ نموده اند ، می توانند در هر یک از زمینه های انکولوژی زنان ، لاپاراسکوپی ، اختلالات کف لگن در زنان و ناباروری فعالیت نمایند. ( متخخصص زنان تهران )

لازم به ذکر است که جراح و متخصص زنان ، پزشکی است که از توانایی لازم برای جراحی و درمان مشکلات و بیماری های زنان ، زایمان و درمان اختلالات باروری ؛ برخوردار است.

از این رو می توان گفت که در راستای حفظ سلامت بانوان ، نقش پررنگی ایفاء می کند و می تواند با افزایش سطح آگاهی خانم ها در زمینه هایی نظیر بیماری های زنان ٬ بیماری های جنسی ٬ مشاوره قبل از بارداری ٬ مراقبت های بعد از بارداری و همچنین آموزش نیازهای مراقبتی به آن ها ، ریسک ابتلا به بیماری ها و سرطان های رایج در میان زنان را کاهش دهد.

متخصصین زنان پس از سپری نمودن دوره پزشکی عمومی ؛ با بیماری های زنان و اندام تناسلی آن ها  آشنا شده و مهارت های لازم را در این زمینه ها کسب می نمایند.

به طور کلی ، شرایط فیزیولوژی بدن بانوان به گونه ای است که سبک زندگی و حاملگی می تواند آن ها را در معرض ابتلا به بیماری های زنانه قرار دهد.

بنابراین مراجعات منظم و ادواری به متخصص زنان ، برای همه خانم ها الزامی می باشد.

اهمیت مراجعه به جراح و متخصص زنان

همه خانم ها در صورت مواجهه با بیماری هایی در این حوزه می بایست جهت درمان خود ، بلافاصله به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند.

چرا که عدم درمان به موقع ، می تواند آن ها را در معرض بیماری های جدی تری از قبیل نازایی و غیره قرار دهد.

برخلاف باور عموم که گمان می کنند ، تنها خانم های متأهل باید به متخصص زنان مراجعه نمایند ؛ باید گفت که همه خانم هایی که در رده سنی 20 الی 70 سال قرار دارند ؛ بایستی به طور منظم و حداقل سالیانه یک مرتبه به منظور چکاپ و انجام برخی آزمایشات ، همچون تست پاپ اسمیر یا تجویز واکسن HPV ، به متخصص زنان مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است که امروزه فراگیر شدن بیماری های زنان ، ناباروری و ابتلا به بیماری های عفونی و مقاربتی از قبیل زگیل و تبخال تناسلی ، هپاتیت و غیره ؛ مراجعه منظم به متخصص زنان را جهت پیشگیری از ایجاد و رشد ناگهانی بیماری های عفونی و غدد سرطانی و پیشروی ناباروری ؛ ضروری می سازد.

دلایل مراجعه به متخصص زنان

خانم ها در صورت مشاهده هر گونه علائم و نشانه های غیرطبیعی در اندام تناسلی ، بهم ریختن نظم عادت ماهیانه ، اختلالات در نواحی شکم و لگن و مشکل در دفع ادرار و غیره ؛ می بایست سریعا به متخصص زنان مراجعه نمایند.

زیرا علائم مذکور می توانند خطر آفرین بوده و در دراز مدت بر سلامت و باروری آن ها تاثیر سوء بگذارند ، لذا تاخیر در درمان بیماری ها و اختلالات زنان ممکن است به مشکلات غیرقابل جبرانی ، منتج گردد.

حوزه فعالیت متخصص زنان

حوزه کاری متخصص زنان ، بسیار گسترده می باشد. ایشان می توانند بر حسب دوره های آموزشی پزشکی ای که طی نموده اند و فلوشیپی که اخذ نموده اند ؛ در چندین زمینه به فعالیت بپردازند.

حوزه تشخیص :

متخصص زنان در وهله اول ، موظف به تشخیص نوع مشکل بیمار می باشد.

بنابراین متخصص زنان باید در ابتدا با مشاوره بیمار و پس از معاینه وی و بررسی نتیجه آزمایشات ، مشکل بیمار را شناسایی نماید تا به این ترتیب بتواند روند درمان را پیش بگیرد.

حوزه درمان :

جراح و متخصص زنان ، می تواند پس از تشخیص اختلالات و عارضه های زنان ؛ پروسه درمان را آغاز نموده و فرد را در طول فرآیند درمان ، یاری دهد.

در ذیل برخی از مهم ترین خدمات درمانی متخصص زنان را ذکر نموده ایم :
درمان بیماری های دوران بلوغ
درمان عفونت دستگاه تناسلی زنان
درمان بیماری های مقاربتی
در مان عفونت و بیماری های مقاربتی
درمان برخی از انواع سرطان
درمان بی اختیاری ادرار
درمان کیست تخمدان
درمان فیبروم رحمی
تنظیم سیکل ماهیانه
ارائه مراقبت های بارداری
درمان نازایی
درمان عوارض یائسگی

دکتر مژگان سادات دادگر ، جراح و متخصص زنان تهران یکی از فوق تخصص های زنان و زایمان خوب در تهران می باشند که شما می توانید جهت تشخیص و درمان بیماری های این حوزه با فراغ خاطر به ایشان مراجعه نمایید.