20 فوریه 2020
فوریه 20, 2020

علائم بیماری بواسیر

0 دیدگاه

علائم بیماری بواسیر

علائم بیماری بواسیر : بیماری بواسیر ، که نام دیگر آن هموروئید می باشد ، در دسته بیماری های نشیمنگاهی قرار می گیرد و معمولا افراد در سنین پیری درگیر این بیماری می شوند ؛ اما لازم به ذکر است شروع این بیماری در سنین جوانی است و به علت نداشتن علائم خاص ، افراد متوجه آن نمی شوند.

علت بروز بیماری بواسیر ، متورم شدن رگ های نواحی مقعد می باشد.

علت ابتلا به بیماری بواسیر

رژیم غذایی و سبک نادرست زندگی ، تاثیر به سزایی در ابتلا به انواع بیماری ها از جمله بیماری بواسیر دارد ؛ برخی از این عادات غلط عبارت اند از :

عدم مصرف آب به اندازه کافی
مصرف الکل
مصرف اندک سبزیجات و میوه جات
اضافه وزن
انجام فعالیت های سنگین
کم تحرکی
نشستن طولانی مدت
ایستادن طولانی مدت
زور زدن هنگام دفع مدفوع
رابطه جنسی مقعدی

همانطور که گفتیم بیماری بواسیر ، علائم و نشانه خاصی ندارد اما افراد باید توجه داشته باشند در صورت داشتن علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه کنند.

مشاهده خون هنگام دفع مدفوع

دیدن خون در هنگام دفع مدفوع ، یکی از رایج ترین علائم بیماری بواسیر می باشد که در ابتدا کم و سپس زیاد می شود ؛ در اکثر مواقع افرادی که به همورئید داخلی مبتلا هستند ، خونریزی آن ها آنقدر شدید بوده که می تواند منجر به کم خونی در بیمار شود.

بیرون زدگی گوشتی ناحیه مقعد

در افرادی که مبتلا به بیماری بواسیر می باشند ، امکان بروز بیرون زدگی گوشتی در ناحیه مقعد وجود دارد ؛ علت بیرون زدگی ، تجمع خون و تورم عروق سیاهرگ مقعد می باشد.

احساس درد در ناحیه مقعد

در صورت پیشرفت بیماری بواسیر ، بیماران درد بسیاری را در ناحیه مقعد مخصوصا در زمان نشستن متحمل می شوند.

لازم به ذکر است افرادی که مبتلا به بیماری هورئید خارجی می باشند در ناحیه مقعد خود درد دارند ؛ بنابراین احساس درد در ناحیه مقعد ، نشانه بیماری بواسیر داخلی نیست.

خارش در ناحیه مقعد

احساس خارش در نواحی مقعد ، یکی از نادرترین نشانه های بیماری بواسیر می باشد و در اکثر مواقع ، فردی که مبتلا به بیماری بواسیر خارجی است این نشانه را دارد.

دفع ناکامل مدفوع

به علت مبتلا شدن به بیماری بواسیر ، عضلات توانایی خود را برای تخلیه مدفوع از کانال از دست می دهند.

در حالت کلی می توان گفت :

هموروئید در اکثر مواقع خطر خاصی برای بیمار نداشته و علامت شایع آن خونریزی می باشد.

از جمله علائم هموروئید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سوزش
درد
خارش
تحریک ناحیه اطراف مقعد
انواع بواسیر

کانال مقعد در قسمت انتهایی کولون یا همان روده بزرگ قرار داشته و پوشیده از شبکه های رگی کوچکی است که در زیر پوست قرار دارند. موارد مختلفی عمچون نشستن های طولانی مدت، یبوست، زور زدن موقع دفع مدفوع و اسهال موجب بزرگ شدن این رگ ها می شوند.

بواسیر نام بافتی است که در اثر این شبکه رگی متورم ایجاد می شود و دارای دو نوع داخلی و خارجی است.

بواسیر خارجی

هموروئید یا بواسیر خارجی بافت نرمی است که به شکل برآمده در کناره دهانه مقعد ایجاد می گردد. افرادی که به هموروئید خارجی دچار هستند به طور معمول از وجود توده ای دردآور در کناره های مقعد خود شکایت می نمایند. احتمال این وجود دارد که پوست روی توده ایجاد شده زخمی شده، عفونت کرده یا شروع به خونریزی و ترشح کند.

بواسیر داخلی

همورئید یا بواسیر داخلی خیلی دردناک نیست زیرا در درون کانال مقعد پایانه های عصبی حساس یافت نمی شود اما احتمال خونریزی، ملتهب شدن و بیرون زدن آن از مقعد وجود دارد.

هموروئید داخلی را می توان به چهار نوع زیر تقسیم کرد:
درجه یک : در این نوع، بواسیر یا هموروئید از کانال مقعد بیرون نزده و تنها علائم آن خارج شدن خون از مقعد یا دفع خون به همراه اجابت مزاج است. در این مرحله در سطح درونی دهانه مقعد هموروئیدهای کوچکی ایجاد می شوند که چون با درد و علائم خاصی همراه نیستند چندان مورد توجه افراد قرار نمی گیرند تا زمانی که کشیده شدن مدفوع بر روی آن ها موجب خونریزی شان شود.
درجه دو : در این نوع، بالشتک های بواسیری یا هموروئیدی از کانال مقعد بیرون می آیند اما مجدداً و خود به خود به محل اولیه شان باز می گردند. خونریزی همراه با درد شایع ترین نشانه این نوع از بواسیر است؛ در هنگام اجابت مزاج، قسمت کوچکی از هموروئید از مقعد بیرون می زند که به دلیل محکم بودن بافت پیوندی کانال مقعد به طور مجدد به داخل باز می گردند.
درجه سه: در این نوع، بواسیر از کانال مقعد بیرون زده اما خود به خود به محل اولیه خود باز نمی گردد و برای بازگرداندن آن ها به درون مقعد باید آن ها را با دست فشار داد. از علائم بارز این درجه از بواسیر می توان به خونریزی و درد اشاه کرد.
درجه چهار: بالشتک بواسیر یا هموروئید در این درجه خارج از مقعد قرار داشته اما به هیچ عنوان به داخل نمی رند. این درجه از بواسیر بسیار دردناک بوده و همراه با خونریزی می باشد. برای درمان این درجه از هموروئید افراد می بایست سریعاً به یک کلینیک خوب مراجعه نمایند.
پیشگیری از ابتلا به یبوست پیش از بروز بواسیر

اگر افراد در زمان مناسب و به موقع نسبت به درمان اسهال یا یبوست مزمن اقدام نکنند ممکن است این امر زمینه ساز بروز بیماری هایی همچون هموروئید یا شقاق شود به همین دلیل توصیه پزشکان این است که افراد در اولین فرصت برای درمان این عارضه ها به یک کلینیک خوب مراجعه نمایند.

در ابتدا باید گفت که مصرف خودسرانه ملین های شیمیایی خطرناک بوده و ممکن است موجب تنبلی روده و سایر مشکلات در بیماران شوند. با این حال با رعایت نکات ذیل می توان به راحتی یبوست را درمان کرد:

به میزان کافی مایعات مصرف نمایید، به همین منظور روزانه 8 تا 10 لیوان آب بخورید.
عدم مصرف داروهایی مثل داروهای اعصاب و روان که در بروز یبوست موثر هستند.
ملین های گیاهی همچون برگه های میوه، آلو، خاکشیر، زرد آلو و انجیر در فصول سرد سال مصرف کنید.
از سبزیجات پخته استفاده کنید خوردن این سبزیجات روده و معده را تحریک نخواهند کرد.
به جای سس در سالاد و غذاها از روغن زیتون استفاده کنید.
تحرک داشته باشید و پیاده روی کنید.
استفاده از دخانیات و مواد مخدر موجب ابتلا به یبوست می شود از مصرف این مواد جلوگیری کنید.