مراقبت های بعد از جراحی پلک

عمل جراحی زیبایی پلک با هدف رفع افتادگی و پف پلک های بالا و پایین انجام می گیرد. به منظور کسب نتیجه مطلوب و رضایت بخش نیاز است که مراقبت های بعد از جراحی پلک را شناخته و در جهت رعایت آن ها نهایت دقت خود را بکار گیرید. ( جراح پلاستیک تهران )

مراقبت های بعد از جراحی پلک

در ادامه به بیان مراقبت های بعد از جراحی پلک می پردازیم:

همانطور که می دانید پس از انجام عمل جراحی پلک ، تورم و کبودی بر روی آن ها ظاهر می گردد. برای بهبود و درمان ورم چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی می توانید از کیسه های یخ استفاده نمایید. لازم به ذکر است کمپرس گرم بعد از عمل پلک در روزهای اول جایز نمی باشد.
از بین بردن جای بخیه عمل پلک از دغدغه های افرادی است که دست به این عمل زیبایی می زنند. نکته ای که باید مورد توجه این افراد قرار گیرد این است که اسکارها به مرور زمان ترمیم شده و از بین می روند لذا تنها اقدامی که می تواند به جهت تسریع در ترمیم و درمان جای بخیه عمل پلک کمک کننده باشد استفاده از پمادهای تجویز شده توسط جراح پلک می باشد.
بخیه هایی که در عمل جراحی بلفاروپلاستی استفاده می شوند عموما از نوع قابل جذب بوده و نیازی به کشیدن بخیه عمل پلک نمی باشد.
توصیه می گردد به هنگام خوابیدن پس جراحی پلک از دو بالش برای بالا نگه داشتن سر نسبت به سطح بدن استفاده نمایید. این کار به منظور کاهش ورم چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی است.
از بلند کردن و جابجایی وسایل سنگین وزن خودداری نمایید.
انجام فعالیت هایی همچون تماشای تلویزیون ، مطالعه کردن و نگاه کردن به صفحه موبایل یا مانیتور که موجب خشکی چشم می شود را ترک کرده و برای مرطوب نگه داشتن چشم ها از قطره اشک مصنوعی بهره بگیرید.
استفاده از عینک آفتابی را فراموش نکنید.
مصرف نمک تورم پلک هایتان را تشدید می کند لذا مصرف آن را کاهش دهید.
استعمال دخانیات عملکرد اکسیژن رسانی خون به بافت ها را دچار اختلال کرده و در نتیجه آن ، فرآیند بهبودی زخم ها به تاخیر می افتد بنابراین توصیه می شود مصرف آن را تا زمان بهبودی کامل زخم ها ترک نمایید.
از بلند شدن ناگهانی پرهیز کنید زیرا ممکن است موجب ایجاد سرگیجه و تهوع گردد.
تا زمانی که جراح پلک مشخص می نماید از لنز استفاده نکنید.
جهت کنترل درد ، مسکن های تجویز شده را قبل از شروع درد میل نمایید.
روز اول بهتر است غذاهای آبکی و سبک بخورید. از روز بعد می توانید روند عادی غذایی خود را داشته باشید.
با رعایت مراقبت های ذکر شده در فوق می توانید در تسریع روند بهبودی و دوره نقاهت جراحی پلک خود تاثیر گذار باشید.