راهکار‌های افزایش اعتماد به نفس

عزت نفس و اعتماد به نفس دو مفهوم بسیار مشابه هستند که می‌توان آن‌ها را به کمک راهکار‌هایی مانند دوستیابی صحیح، مثبت اندیشی، روزش، برنامه غذایی متعادل و … افزایش داد و از این رو، برای کسانی که از کمبود عزت نفس رنج می‌برند جای نگرانی نیست.

عزت نفس پایین می‌تواند ریشه‌های عمیقی بر اساس تجربیات دردناک دوران کودکی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به دوری طولانی وقت از پدر و مادر، بی توجهی و یا سوء استفاده‌های عاطفی، فیزیکی و جنسی اشاره کرد. در سنین بالاتر عزت نفس می‌تواند به وسیله بیماری، اتفاقات بد در زندگی مانند از دست داد شغل، طلاق، کمبود روابط عاطفی یا روابط عاطفی نامطلوب و عدم توانایی خویشتن‌داری به خطر بیوفتد. این مشکل خویشتن‌داری به خصوص در کسانی که قربانی سوء استفاده‌های عاطفی، فیزیکی و یا جنسی قرار می‌گیرند و نیز کسانی که قربانی جرایم در زمینه‌های فرهنگی، نژادپرستی، سکس و گرایش‌های جنسی هستند بیشتر دیده می‌شود.

عزت نفس و اعتماد به نفس پایین چه دلایلی دارد؟

رابطه بین عزت نفس پایین با اختلالات ذهنی بسیار پیچیده است. افرادی که دارای اعتماد به نفس پایین هستند دوست دارند دنیا را یک فضای متخاصم تصور کرده و خودشان را قربانیان این فضا ببینند. نتیجه این موضوع این است که آن‌ها نسبت به دفاع و ابراز کردن خودشان بی میل می‌شوند و تجربیات و فرصت‌ها را از دست می‌دهند و احساس می‌کنند نمی‌توانند شرایط را تغییر دهند. همه این‌ها باعث می‌شود تا این عزت نفس این افراد کاهش یابد و در منجلاب عجیبی گرفتار شوند.

اگر احساس می‌کنید عزت نفستان پایین است باید بدانید راهکار‌هایی وجود دارد که می‌توانید به کمک آن عزت نفستان را بهبود بخشید و از آن منجلاب نجات یابید.

راهکار‌های افزایش اعتماد به نفس

۱. دو لیست ایجاد کنید که شامل نقاط قوت و دستاورد‌هایتان است.

با توجه به این که افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند چهارچوب منطقی ذهنی ندارند، سعی کنید دوستان و یا اطرافیانی پیدا کنید که حامی شما باشند و به شما در پر کردن این لیست کمک کنند. این لیست‌ها را در جای امن نگه دارید و هر روز صبح بخوانید.

۲. نسبت به خودتان مثبت اندیش باشید

به خودتان یادآوری کنید که با وجود مشکلاتی که دارید یک فرد بی نظیر، خاص و ارزشمند اید و لیاقت داشتن حس خوب نسبت به خودتان را دارا هستید. جدای از این‌ها شما دارای معجزه آگاهی هستید! آگاهی از جهان هستی. هرگونه ذهنیت منفی را از خود دور کنید. به خودتان نگویید من باخته ام! من هیچ وقت یک کار را درست انجام نمی‌دهم و یا هیچ کس مرا دوست ندارد! در یک جمله مثبت اندیش باشید.

۳. به بهداشت شخصیتان توجه خاصی داشته باشید

دوش بگیرید، موهایتان را شانه کنید، ناخن‌هایتان را مرتب کنید و …

۴. لباس‌های تمیزی بپوشید که به شما حس خوبی می‌دهد

لباسهایتان باید متناسب باشد. ترجیحا یک پیراهن اتو شده بپوشید و نه یک تی‌شرت چروک و چماله و …