15 فوریه 2020
فوریه 15, 2020

ژنیکوماستی

0 دیدگاه

ژنیکوماستی

عارضه ای در مردان که همراه با بزرگ شدن بافت سینه است را ژنیکوماستی می نامند که به موجب آن ممکن است یکی از سینه ها یا هر دوی آن ها بزرگ شوند. وجود اختلال در سیستم غده های درون ریز دلیل اصلی بروز این مشکل است که به دنبال آن استروژن در بدن فرد زیاد شده، تستسترون کاهش می یابد و به این ترتیب نسبت استروژن به تستسترون افزایش پیدا می کند. ( جراح سینه در مشهد )

ژنيکوماستی در سه رده سنی نوزادان، جوانانی که در سن بلوغ قرار دارند و همچنین افراد مسن پدید آمده و شرایط هر یک از آن ها با دیگری متفاوت می باشد، در برخی از موارد این مشکل خود به خود رفع شده و در برخی دیگر برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کرد.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی با چه علائمی بروز می کند؟

در برخی از آقایان، چاقی دلیل بزرگ بودن سینه ها بوده و کاملاً طبیعی است زیرا این ناحیه از بدن همچون دیگر نقاط بدن مستعد ذخیره چربی است، در غیر اینصورت و در صورت وجود عوامل زیر می توان گفت که فرد دچار ژنيکوماستی است:

وجود درد در ناحیه پستان
بزرگی و ورم غیرطبیعی بافت سینه
ترشح از یک یا هر دو پستان
حساسیت نسبت به لمس سینه ها

چنانچه یکی یا بیشتر از یکی از این موارد را در خود مشاهده کردید جهت معاینه و گذراندن مراحل درمان به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
دلایل بزرگی سینه مردان چیست؟

همانگونه که در بالا گفتیم ژنيکوماستي در رده های سنی مختلف و در هر کدام از آن ها بنا به دلایل زیر بروز می کند:

ژنيکوماستي در نوزادان: حدود 50 درصد نوزادان پسر به دلیل باقی ماندن تاثیر استروژنی که از بدن مادر وارد بدن آن ها شده با سینه هایی بزرگ تر از حد معمول به دنیا می آیند که جای نگرانی وجود نداشته و این امر کاملاً عادی است.
ژنيکوماستي در دوران بلوغ: به دلیل تغییرات هورمونی که در این دوران در جوانان رخ می دهد سینه ها بزرگتر می شوند که این عارضه در اکثر آن ها خود به خود و با گذشت 6 ماه تا 2 سال رفع می شود.
ژنيکوماستي در افراد مسن: باید بگوییم که در گروه سنی 50 تا 69 سال از هر 4 فرد مسن تقریباً یکی از آن ها عارضه ژنيکوماستی را داراست.

چه داروهایی در بروز ژنیکوماستی موثر هستند؟

داروها و موادی که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد،می توانند در ایجاد این عارضه موثر باشند:

متادون
آنتی آندوژن ها
الکل
داروهای ضدقارچ همچون کتوکونازول
آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول
شیمی درمانی
داروهای HIV
هورمون های درمانی در سرطان پوست
آفاتین
فنوترین
ماریجوانا
هروئین و غیره.

مشکلات مربوط به نارسایی کلیه و کبد نیز در بروز ژنيکوماستي بی تاثیر نیستند، لذا چنانچه مبتلا به مشکل ژنيکوماستی هستید امکان در خطر بودن سلامت کبد و کلیه شما وجود دارد.